Kto Ty jesteś?

Spotkanie autorskie z Joanna Olech

25.09.2014

            Cóż to takiego patriotyzm? Jakie mam prawa? Kto to: Mamiszon i Papiszon? I skąd wziął się u Fiziów ten Pompon? Na te i wiele innych tematów odpowiadała dzieciom podczas spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie Joanna Olech.

Joanna Olech – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY. Autorka rewelacyjnej „Dynastii Miziołków”. Swoje teksty (nie tylko o książkach dla dzieci) publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i wielu innych.  Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY.

Spotkanie z Joanną Olech miało dwie części. Pierwsza dotyczyła ostatniej napisanej przez nią książki „Kto Ty jesteś” dotykającej tzw. codziennego patriotyzmu. Autorka podeszła do patriotyzmu nowatorsko, lekko, komunikując się językiem zrozumiałym dla dzieci. W drugiej części opowiedziała co nieco o każdej ze swoich pozostałych książek.

Pani Joasia, opowiedziała dzieciom o tym jak została pisarką, oraz kto może zostać pisarzem. Podczas spotkania wielokrotnie zapraszała dzieci do udziału w grach i zabawach słownych, poprowadziła kalambury, za które zwycięzcy otrzymywali słodkie nagrody. Swoje zdolności plastyczne autorka zademonstrowała podczas wymyślanych na gorąco przez dzieci opowieści o smokach. I tak dzięki temu w bibliotece mamy pamiątkowe rysunki smoka Pompona.

Na zakończenie bardzo wesołego spotkania Pani Joasia rozdawała autografy w książkach i na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową oraz Pomponową pieczątką. 

I tak ponad półtoragodzinne spotkanie musiało dobiec końca, bo…. na Panią Joasię przecież czekają inne dzieci. A nam zostają wspomnienia i świetne książki autorki na półkach w bibliotece, do wypożyczenia i  przeczytania.

 

Spotkanie z Joanną Olech jest częścią projektu "Z biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą. 

 

 

IMG_0006 IMG_0008 IMG_0015 IMG_0029
IMG_0053 IMG_0059 IMG_0062 IMG_0071
IMG_0078 IMG_0079 IMG_0084 IMG_0094
IMG_0106 IMG_0120 IMG_0122 IMG_0126
IMG_0136 IMG_0153 IMG_0007 IMG_0159
POWRÓT